Murasakino Sumile - wkładka gramofonowa MC

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Murasakino
  • Dostępność: Prosimy o mail w celu potwierdzenia terminu realizacji - kontakt@premiumsound.pl Prosimy o mail w celu potwierdzenia terminu realizacji - kontakt@premiumsound.pl

  • Historia ceny
  • szt.
  • 42 990,00 zł
  • Oblicz_raty_duckblue

Murasakino Sumile - wkładka gramofonowa MC. 

Wkładka gramofonowa MC “Sumile”輸出専用モデル - to flagowy produktu Japońskiego producenta.

W języku japońskim "Sumile" oznacza kolor fioletowy i sama nazwa została zaczerpnięta właśnie od barwy wkładki. 

Sam producent stwierdza iż " Sumile nie jest napakowana super-technologiami ani materiałami nie z tej ziemi. To dzięki fanatycznemu wręcz przywiązaniu do najdrobniejszych nawet szczegółów i dbałości o najwyższą jakość wykonania udało się stworzyć „ostateczne rozwiązanie” dla miłośników analogu”.

Sumile jest wkładką z ruchomą cewką o bardzo niskiej impedancji wewnętrznej wynoszącej zaledwie 1,2Ω. Tę uzyskuje się dzięki mniejszej ilości zwojów cewki. Rozwiązanie wydaje się proste, ale ma swoje konsekwencje – mniejsza impedancja oznacza również niższy sygnał wyjściowy. Niski sygnał wyjściowy to z kolei konieczność zastosowania większego wzmocnienia (w przedwzmacniaczu gramofonowym), z którym wiąże się z kolei wyższy poziom (niepożądanych) szumów i zniekształceń

Pan Asai, by uniknąć problemu związanego z koniecznością bardzo dużego wzmocnienia sygnału z wkładki zadbał, by mimo niskiej impedancji oferowała ona relatywnie wysoki sygnał na poziomie 0,35 mV. Ta wartość pozwala Sumile MC swobodnie współpracować z niemal każdym przedwzmacniaczem gramofonowym MC, co nie zmienia faktu, iż należy zapewnić jej możliwie najlepszego partnera by wykorzystać pełny potencjał.

Materiały wykorzystane przy budowie wkładki zostały dobrane pod kątem najlepszego brzmienia. Dlatego podstawę wkładki, czyli górną płytkę (która stanowi interface między nią a główką ramienia) oraz wewnętrzną część, do której mocowany jest generator i cewka, zostały wykonane z nierdzewnej stali (a nie z aluminium, jak w wielu innych wkładkach). Stal jest materiałem sztywniejszym od aluminium, co jest zaletą, acz jednocześnie trudniejszym w obróbce i dlatego stosuje się ją rzadziej. W przypadku Sumile MC mającej konkurować z najlepszymi powierzchnię stalowych elementów wzorem instrumentów dętych pokryto złotem. Taki zabieg wykonuje się by uzyskać pożądaną częstotliwość rezonansową materiału przekładającą się na lepsze, bardziej naturalne brzmienie. Choć tej informacji na stronie producenta nie znalazłem wydaje mi się, że zewnętrzną, fioletową „skorupę”, czy po prostu obudowę wkładki wykonano z aluminium. We wkładce wykorzystano magnes neodymowy, wspornik wykonany z boru i diamentową igłę o szlifie typu ‘semi-contact’. Wkładka jest wyposażona w zdejmowaną osłonkę igły.

Parametry techniczne: 

Typ MC - Moving Coil
Materiał wspornika  bor
Pasmo przenoszenia  10 – 50.000 Hz
Napięcie wyjściowe  0,35mV / 1kHz
Impedancja wewnętrzna  1,2Ω
Siła nacisku  1,9g – 2,1g
Masa  14,5 g