Murasakino Sumile Mono - wkładka gramofonowa MC, monofoniczna

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Murasakino
  • Dostępność: Prosimy o mail w celu potwierdzenia terminu realizacji - kontakt@premiumsound.pl Prosimy o mail w celu potwierdzenia terminu realizacji - kontakt@premiumsound.pl

Murasakino Sumile Mono - monofoniczna wkładka gramofonowa MC. 

Wkładka gramofonowa MC “Sumile-mono”輸出専用モデル - to flagowy monofoniczna odsłona flagowego  produktu Japońskiego producenta.

 

Murasakino Sumile Mono - to wkładka MC opracowana do płyt monofonicznych, oparta na konstrukcji wkładki Sumile. 

Sam producent stwierdza iż " Sumile nie jest napakowana super-technologiami ani materiałami nie z tej ziemi. To dzięki fanatycznemu wręcz przywiązaniu do najdrobniejszych nawet szczegółów i dbałości o najwyższą jakość wykonania udało się stworzyć „ostateczne rozwiązanie” dla miłośników analogu”.

Sumile jest wkładką z ruchomą cewką o bardzo niskiej impedancji wewnętrznej wynoszącej zaledwie 1,5Ω. Tę uzyskuje się dzięki mniejszej ilości zwojów cewki. Rozwiązanie wydaje się proste, ale ma swoje konsekwencje – mniejsza impedancja oznacza również niższy sygnał wyjściowy. Niski sygnał wyjściowy to z kolei konieczność zastosowania większego wzmocnienia (w przedwzmacniaczu gramofonowym), z którym wiąże się z kolei wyższy poziom (niepożądanych) szumów i zniekształceń

Inspiracją do koloru wkładki był składany japoński ekran zatytułowany Irises, namalowany przez Ogatę Korin. 

Sumile oraz Sumile Mono posiadają wiele cech wspólnych a różnice leża tylko w specyfikacji stereo i mono. Wkładka Sumile Mono posiada wyższe napięcie wyjściowe i wynosi ono 0,4mV. 

Materiały wykorzystane przy budowie wkładki zostały dobrane pod kątem najlepszego brzmienia. Dlatego podstawę wkładki, czyli górną płytkę (która stanowi interface między nią a główką ramienia) oraz wewnętrzną część, do której mocowany jest generator i cewka, zostały wykonane z nierdzewnej stali (a nie z aluminium, jak w wielu innych wkładkach). Stal jest materiałem sztywniejszym od aluminium, co jest zaletą, acz jednocześnie trudniejszym w obróbce i dlatego stosuje się ją rzadziej. W przypadku Sumile Mono MC mającej konkurować z najlepszymi powierzchnię stalowych elementów wzorem instrumentów dętych pokryto złotem. Taki zabieg wykonuje się by uzyskać pożądaną częstotliwość rezonansową materiału przekładającą się na lepsze, bardziej naturalne brzmienie. Choć tej informacji na stronie producenta nie znalazłem wydaje mi się, że zewnętrzną, fioletową „skorupę”, czy po prostu obudowę wkładki wykonano z aluminium. We wkładce wykorzystano magnes neodymowy, wspornik wykonany z boru i diamentową igłę o szlifie typu ‘semi-contact’. Wkładka jest wyposażona w zdejmowaną osłonkę igły.

Parametry techniczne: 

Typ MC - Moving Coil - wkładka monofoniczna
Materiał wspornika  Duraaluminium 
Pasmo przenoszenia  10 – 30.000 Hz
Napięcie wyjściowe  0,4mV / 1kHz
Impedancja wewnętrzna  1,5Ω
Siła nacisku  2,7g – 3,3g
Masa  14,5 g