Auralic SIRIUS G2 - upsampling processor

  • szt.
  • 24 999,00 zł / szt.
  • Niedostępny
  • Oblicz_raty_duckblue

Auralic Sirius G2 - referencyjny procesor próbkujący klasy hi-end.

SIRIUS G2 to potężny cyfrowy procesor audio kompatybilny z większością urządzeń DAC, jednak swoje największe możliwości pokazuje podczas pracy w połączeniu z innymi komponentami serii G, takimi jak ARIES G2 i VEGA G2. SIRIUS G2 stosuje najlepsze dostępne technologie przeznaczone dla najbardziej wymagających wyzwań związanych z przetwarzaniem sygnału, takich jak upsampling i korekcja przestrzeni.

Auralic zaprezentował nowy dodatek do hi-endowej serii G2. Po trzech latach projektowania i testów, firma wprowadziła długo zapowiadany i oczekiwany przez fanów marki procesor upsamplujący Sirius G2. Urządzenie zbudowano na bazie otwartej architektury, co pozwala użytkownikom na poprawienie zarówno mocy obliczeniowej, jak i poziomu osiągów posiadanych przez nich przetworników cyfrowo-analogowych. I to niezależnie od tego, czy posiadają urządzenia firmy Auralic, czy też przetworniki innych producentów. W dużym skrócie, Sirius G2 przejmuje obciążenie przetwarzania i obróbki danych cyfrowych, którymi to procesami zajmuje się zazwyczaj sam przetwornik. Jak twierdzi producent, pozwala to mocno zredukować zniekształcenia oraz jitter, które zazwyczaj przenoszone są bezpośrednio do sekcji konwersji cyfrowo-analogowej. DAC ma zatem dostawać czysty strumień danych cyfrowych pozbawiony zakłóceń i dodatkowych naleciałości, jakie mogą wynikać chociażby z niedokładności obróbki danych.

Ponieważ większość przetworników cyfrowo-analogowych jest zaprojektowanych tak, aby pracować najlepiej w danym trybie (przykładowo w DSD128 lub PCM 192 kHz), który jednocześnie nie jest ani najwyższą, ani też najniższą dostępną dla danego przetwornika rozdzielczością, Sirius G2 może zoptymalizować osiągi każdego przetwornika dostarczając najlepszy dla niego sygnał, niezależnie od formatu sygnału przychodzącego. Urządzenie może oczywiście dostarczyć do przetwornika szeroki zakres rozdzielczości i formatów od 44,1 kHz do 384 kHz w trybie PCM oraz od DSD64 do DSD512. Na pokładzie nowego procesora Auralica znajdziemy cały wachlarz wejść i wyjść. Jednocześnie to, co wyróżnia ten procesor spośród konkurencyjnych produktów to fakt, iż Sirius G2 oferuje także wyjście USB, które może obsłużyć każdy format, aż do PCM 384 kHz oraz DSD512 włącznie, zachowując bardzo niskie zniekształcenia. Zwiększona elastyczność znacznie poszerza tutaj spektrum przetworników cyfrowo-analogowych, których działanie może być zoptymalizowane i które Sirius G2 może karmić czystym sygnałem cyfrowym.

Kluczowym dla tych wszystkich innowacji, jakie kryje Sirius G2 jest najnowsza, ultra-zaawansowana platforma przetwarzania Proteus G2 firmy Auralic. Ujarzmia ona moc obliczeniową, jaką kryje dedykowany układ FPGA Xilinx XC7A200T wsparty przez 512 MB pamięci typu DDR3. Wspomniany układ FPGA zawiera ponad 200000 komórek logicznych oraz 740 elementów DSP, co razem przekłada się na nieprzeciętne możliwości w zakresie obróbki danych. Możliwości nowego procesora Auralica zawdzięczamy także decyzji, aby zastosować strukturę opartą na dwóch platformach obliczeniowych, gdzie platforma Tesla G1 przejmuje zadania kontrolne, natomiast platforma Proteus G2 zajmuje się tylko i wyłącznie przetwarzaniem danych audio. Gniazdo USB oraz wszystkie inne wyjścia cyfrowe są chronione za pomocą podwójnej izolacji galwanicznej. Zastosowano tu dwa zegary femto dla złącza USB oraz innych wyjść cyfrowych.

Sirius G2 posiada także zasilacz Purer-Power składający się z kilku oddzielnych zasilaczy zbudowanych w oparciu o elementy dyskretne. Zapewniają one całkowicie niezależny prąd dla platformy przetwarzania FPGA Proteus G2, ogólnego przetwarzania danych oraz obwodów audio. Sirius G2 oferuje także możliwość wyboru jednego z czterech dostępnych filtrów cyfrowych. Dzięki temu użytkownicy będą mogli jeszcze lepiej dopasować jego brzmienie do indywidualnego gustu. Podobnie, jak w przypadku innych produktów z serii G2, w Siriusie G2 zastosowano złącze Lightning Link. Jest to opracowany przez firmę Auralic dwukierunkowy protokół o bardzo dużej przepustowości (18 Gbps), wykorzystywany zarówno do przesyłania samych danych, jak i sygnałów kontrolnych. Może on być wykorzystywany do pozbawionej jittera komunikacji z urządzeniami takimi, jak Aries G2 oraz Vega G2. Pośród dodatkowych możliwości, jakie oferuje Sirius G2, znajdziemy także dwudziestopasmowy korektor charakterystyki oraz kompensację rozmieszczenia głośników. W przyszłości planowane jest dodanie zaawansowanego silnika obsługującego korekcję akustyki pomieszczenia. Jak można się domyślać, tak zaawansowana technologia kosztuje, a nowy procesor Auralica nie jest wyjątkiem.