McIntosch MC3500 MKII - monobloki lampowe, para

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność:

McIntosh MC3500 MKII - monobloki lampowe, para

Zapraszamy na prezentację duńskich kolumn Peak Consult El Diablo w zestawie z legendarnymi monoblokami lampowymi McIntosh, wyśmienitym przedwzmacniaczem liniowym, lampowym od Extraudio XP5 oraz najwyższej jakości źródłem cyfrowym od Rockna Audio Wavedream DAC Signature + Wavedream NET. 

W celu umówienia się na indywidualny odsłuch, prosimy o kontakt mailowy - kontakt@premiumsound.pl

McIntosh MC3500 MKII - monobloki lampowe, para

MC3500 Mk II został zainspirowany wzmacniaczem (MC3500), która inspirował całe pokolenie.

Nie można zaprzeczyć historycznemu znaczeniu MC3500 podczas Festiwalu w Woodstock w 1969 r. (Woodstock Music and Art Fair). Nigdy wcześniej, czegoś takiego nie było, a wielu twierdzi, że od tamtej pory do dziś wciąż tamta sytuacja się nie powtórzyła. Z nieoczekiwanym tłumem ponad 400 000 osób, wiele rzeczy mogło pójść nie tak – i niektóre rzeczy się zdarzyły. Ale jednym aspektem, który jest prawie powszechnie akceptowany, było to, jak wspaniale brzmieli wszyscy muzycy. Ta jakość dźwięku jest częściowo zasługą wzmacniaczy lampowych McIntosh MC3500, które zasilały wyłącznie system dźwiękowy używany w Woodstock. MC3500 będzie dalej zasilał wiele innych wpływowych wydarzeń muzycznych.

Podczas imprezy w 2019 roku z okazji 50. rocznicy Woodstock prezes McIntosh, Charlie Randall, zdając sobie sprawę z historycznego znaczenia MC3500, po raz pierwszy marzył o przywróceniu go do produkcji. Okazało się to niełatwym zadaniem, biorąc pod uwagę, że został zaprojektowany po raz pierwszy ponad 50 lat temu. Ale po ponad dwóch latach rozwoju to marzenie stało się rzeczywistością, ponieważ McIntosh z dumą przedstawia wzmacniacz lampowy MC3500 Mk II.

Wzmacniacz lampowy MC3500 Mk II to konserwatywnie najlepiej oceniany monoblok o mocy 350 W, który czerpie inspirację z oryginalnego MC3500 z lat 1968-71 i zawiera wszystko to, czego firma McIntosh nauczyła się o projektowaniu wzmacniaczy lampowych od lat 60. XX wieku. MC3500 Mk II Został zmodernizowany do nowoczesnych standardów wraz z nowoczesnymi komponentami, aby zapewnić jakość dźwięku godną swojego poprzednika - a wszystko to przy zachowaniu oryginalnego projektu w jak największym stopniu. Podobnie jak oryginalny MC3500, MC3500 Mk II wykorzystuje transformator wyjściowy Unity Coupled Circuit, który pozwala bezpiecznie dostarczyć pełne 350 W do praktycznie każdego głośnika, niezależnie od tego, czy ma on impedancję 2, 4 lub 8 omów.

MC3500 Mk II jest zasilany przez osiem lamp próżniowych dużej mocy - EL509S. Lampa EL509S została wybrana specjalnie ze względu na to, że ma wiele podobnych cech charakterystycznych względem 6LQ6 zastosowanych w oryginalnym MC3500. Podobnie jak 6LQ6, EL509S jest bardzo wytrzymały dzięki solidnej katodzie i powiązanemu elementowi grzejnemu, który wytwarza wysoki szczytowy prąd płytki przekraczający 1 Amp.

Lampy, takie jak oryginalny 6LQ6, zostały zaprojektowane głównie z myślą o telewizorach w latach 50. i 60. XX wieku. To był bardzo energochłonny proces, który wymagał tych potężnych lamp. Zastosowanie lamp przez inżynierów McIntosh w oryginalnym wzmacniaczu MC3500 było bardzo fajną i innowacyjną aplikacją. Dzięki zastosowaniu lamp próżniowych o dużej mocy EL509S, wzmacniacz MC3500 Mk II pozostaje tak wierny, jak to możliwe, oryginalnej konstrukcji wyjściowej MC3500. Ponadto, podobnie jak w oryginalnym MC3500, MC3500 Mk II wykorzystuje dodatkową pętlę sprzężenia zwrotnego, aby poprawić liniowość lamp wyjściowych.

Wyjątkowa technologia firmy McIntosh - Power Guard Screen Grid Sensor™ (SGS) jest zawarta w MC3500 Mk II. Power Guard SGS został zaprojektowany specjalnie dla wzmacniaczy lampowych McIntosh i ma podobny charakter do opatentowanej technologii McIntosh - Power Guard®, którą można znaleźć w wzmacniaczach tranzystorowych McIntosh. Power Guard SGS pomaga zapobiegać przedwczesnej awarii lamp próżniowych, monitorując prąd siatki ekranującej w wyjściowych lampach próżniowych. Jeśli prąd staje się zbyt wysoki, aktywowany jest obwód w Power Guard SGS, który dynamicznie tłumi sygnał wejściowy w czasie rzeczywistym, aby lampy próżniowe działały na bezpiecznym poziomie. W pełni zbalansowana sekcja napędowa MC3500 MK II idealnie pasuje do użytku z Power Guard SGS. Dołączona jest również technologia - Sentry Monitor™, który obserwuje prąd wyjściowy i wyłącza wzmacniacz, jeśli kiedykolwiek przekroczy on bezpieczne limity.

Zarówno zbalansowane, jak i niezbalansowane wejścia są dostępne do podłączenia przedwzmacniaczy i reszty domowego systemu audio. Zbalansowane i niezbalansowane wyjścia są również dostępne dla konfiguracji z wieloma wzmacniaczami, takich jak bi-amping lub tri-amping.

Podobnie jak oryginalny MC3500, wersja Mk II ma miernik mocy, chociaż jest dużo większy i bardziej wyśrodkowany na przednim panelu to nadal pozostaje wierny. Zmiany ułatwiają odczytywanie informacji z miernika i prezentują symetryczny wygląd w typowym układzie dwukanałowym systemu stereo. Miernik wykorzystuje odmianę projektu miernika mocy wyjściowego McIntosh - DualView™, przy czym górna skala pokazuje moc wyjściową zarówno w watach, jak i decybelach, podczas gdy dolna skala pokazuje czas nagrzewania wzmacniacza. Po włączeniu miernik zaczyna powoli rosnąć; gdy osiągnie 100%, spada z powrotem do zera i wzmacniacz jest gotowy do odtwarzania muzyki.

MC3500 Mk II ma uchwyty takie jak oryginał, ale mają bardziej ergonomiczny kształt, który jest bardziej przyjazny dla dłoni podczas przenoszenia tego ciężkiego wzmacniacza o wadze 54,9 kg. Podstawa obudowy wykonana jest ze stali nierdzewnej polerowanej na lustrzane wykończenie. Panel przedni jest wykonany z obrabianego aluminium z wykończeniem kulkowym i anodowaniem na złoto, które naśladuje wygląd i wykończenie oryginalnego MC3500. Przezroczysta szklana wkładka zakrywa miernik; czarna szklana wstawka na dole mieści pokrętła i podświetlane napisy.

W hołdzie dla wyglądu oryginalnego MC3500, Mk II ma dwie boczne szyny w kształcie litery U, które otaczają górę, tył i dół z każdej strony. Wiele oryginalnych MC3500 było często używane w podróży, a te boczne poręcze zapewniały dużą wytrzymałość i trwałość. To bardzo wyjątkowy element konstrukcyjny, który został powielony w MC3500 Mk II. Z tyłu szyn znajdowały się również cztery czarne gumowe ochraniacze, które umożliwiały chwilowe ustawienie wzmacniacza w pozycji pionowej podczas przygotowywania do pokazów; ochraniacze były wystarczająco duże, aby żadne części wystające z tyłu wzmacniacza nie ocierały się o podłogę i go czasem nie uszkodziły. Te ochraniacze zostały również zamontowane w MC3500 Mk II.

MC3500 Mk II to zarówno wzmacniacz na wskroś nowoczesny, jak i na wskroś retro. Jest inspirowany wzmacniaczem, który zainspirował całe pokolenie. Można go łączyć z różnymi przedwzmacniaczami, gramofonami, odtwarzaczami CD, streamerami multimedialnymi, głośnikami i innymi specjalistycznymi produktami, tworząc kompletny domowy system audio.

Specyfikacje elektroniczne

Moc wyjściowa na kanał: 350 watów
Liczba kanałów: 1
Impedancja głośnika: 2, 4 lub 8 omów
Współczynnik zawartości harmonicznych (THD): 0,3% maksymalnych zniekształceń harmonicznych na dowolnym poziomie mocy od 250 miliwatów do mocy znamionowej, 20 Hz do 20 000 Hz
<0,20% przy 1 W, 20 Hz do 20 000 Hz
S/N poniżej znamionowej mocy wyjściowej: 120dB
Zapas dynamiki: 2.4dB
Współczynnik tłumienia: >25 Szerokopasmowy
Znamionowe pasmo mocy: od 20Hz do 20kHz
Pasmo przenoszenia: +0, -0.5dB from 20Hz to 20,000Hz, +0, -3.0dB from 10Hz to 70,000Hz
Kontrola

Zdalne sterowanie mocą: Tak
Ogólne dane techniczne

Konfiguracja obwodu: Unity Coupled
Konstrukcja obwodu: Lampowa
Typ wyjścia: Unity Coupled Output Transformer
Mierniki wyjściowe: Tak
Włącznik światła miernika: Tak
Wejścia zbalansowane: Tak
Wykończenie obudowy: Obrabiane maszynowo aluminium z uchwytami
Oświetlenie: Bezpośrednia dioda LED
Styl obudowy: Polerowana stal nierdzewna
Dostępne połączenia:

Terminale do podłączenia głośników: Opatentowane Solid Cinch™
Waga i wymiary

Wymiary MC3500 (Szerokość x Wysokość x Głębokość): 45,7 cm x 30 cm x 54,9 cm
Waga MC3500: 54,9 kg
Waga MC3500 z kartonem wysyłkowym: 66,7 kg