Audio Physic CARDEAS 30

  • para
  • 159 000,00 zł / para
  • Niedostępny
  • Oblicz_raty_duckblue

Audio Physic Cardeas 30 - kolumny podłogowe

Audio Physic to już właściwie żywa legenda. Niemiecka firma już od ponad trzydziestu lat dostarcza melomanom kolumny spełniające wszelkie kryteria audiofilskości - perfekcyjnie wykonane, odtwarzające muzykę w sposób możliwie bliski oryginałowi, często całkiem pomysłowe, a w przypadku najwyższych modeli w katalogu - nawet odjazdowe. To właśnie Audio Physic jest dziś kojarzony jako firma, która wprowadziła do kolumnowego świata kilka rozwiązań, które wyjątkowo dobrze się przyjęły - wąskie przednie ścianki, zaokrąglone boczki, obudowy pochylone do tyłu w celu lepszej integracji fazowej przetworników. Niemcy na pewno nie osiągnęliby takiego sukcesu, gdyby ich wysiłki nie dawały efektu w postaci świetnego brzmienia. Firmowa szkoła Audio Physica zawsze wiązała się z szybkością przekazu, rewelacyjną przestrzenią i rozdzielczością. W końcu slogan widniejący na każdej kolumnie z Brilon mówi jasno - no loss of fine detail. Trzy dekady utrzymywania wysokiej jakości zaowocowały zaufaniem czy wręcz przywiązaniem klientów do zestawów tej marki. Brzmi to jak laurka? Cóż, nic na to nie poradzę. Jeśli test zaczynamy krótkim spojrzeniem na historię i profil działalności danej firmy, to właśnie tak wygląda sytuacja Audio Physica. Niemcy już nie muszą nikomu niczego udowadniać. Być może dlatego pojawienie się serii Classic kilka lat temu wywołało niemałe poruszenie w szeregach jej fanów.

 

Cardeas 30 stanowi fundament całej linii Reference Audio Physica. Poza wyglądem zewnętrznym każdy element budowy został udoskonalony w stosunku do poprzednika. Dopracowana w najmniejszych szczegółach konstrukcja obudowy eliminuje możliwość wystąpienia nawet najmniejszych drgań, które mogłyby zaburzać przekaz muzyczny.

Obudowa jest bardzo sztywna, a w jej wnętrzu zastosowano całkowicie nowe rozwiązania. Podobnie jak w wersjach Plus+ modeli Virgo 25 oraz Avantery, w skrzyniach znalazły się wzmocnienia z pianki ceramicznej. Ten bardzo sztywny materiał charakteryzuje się porowatością na poziomie 85%, co oznacza, że objętość wewnętrzna potrzebna do reprodukcji najniższych częstotliwości niemalże nie uległa zmniejszeniu. Dzięki niskiej masie wkładka ceramiczna prawie nie przechowuje energii, a do tego bardzo szybko ją wytraca — jeszcze zanim obudowa zdąży wpaść w jakikolwiek rezonans. Porowata struktura tego materiału znacząco zwiększa jego sumaryczną powierzchnię. Nawet bez dodatkowego wytłumienia pozwala to skutecznie zapobiec rezonansom komory.


Inteligentny projekt Cardeasa 30 w zestawieniu z najnowszymi materiałami gwarantuje najwyższą precyzję dźwięku bez zniekształceń, począwszy od najłagodniejszego pianissimo aż do najgłośniejszych fragmentów nagrań. Czystość i rozdzielczość sygnału ma pozytywny wpływ na całe spektrum częstotliwości. Jest to optymalne środowisko dla specjalnie opracowanych przetworników HHC o unikalnej architekturze. Jak we wszystkich modelach serii Reference tweeter nie jest przymocowany bezpośrednio do panelu przedniego. Podobnie jak głośniki średniotonowe jest on odprzęgnięty od obudowy dzięki wykorzystaniu genialnego systemu SSC (zawieszenia wykonanego ze specjalnych strun). SSC zapobiega rozprzestrzenianiu się nawet najdrobniejszych wibracji na membrany i sprawia, że najbardziej delikatne muzyczne niuanse przekazywane są z największą dokładnością. Cardeas 30 ma pod kontrolą również wibracje przewodów głośnikowych, i to u samego potencjalnego ich źródła. Zwrotnice pomiędzy głośnikami średniotonowymi i tweeterami również zostały odprzęgnięte za pomocą elementów SSC. Tweetery posiadają dodatkowo wyjątkowe antywibracyjne terminale przyłączeniowe. Rezultatem wszystkich tych rozwiązań jest znacznie lepsza rozdzielczość i bardziej autentyczna przestrzeń.

Aby zagwarantować jak najlepszą jakość sygnału w szczególnie ważnym zakresie średnich tonów, wnętrze odseparowanej komory głośników średniotonowych zostało wzmocnione kratownicą. Dźwięk emitowany przez membranę do wnętrza komory jest dzięki temu pochłaniany i ulega dyfuzji, co drastycznie zmniejsza ilość energii odbitej oddziaływającej ponownie na membranę. W efekcie zakres średnich tonów jest niezwykle przejrzysty i pozbawiony kompresji.

Układ zwrotnicy został strategicznie przemyślany, a zastosowane elementy pieczołowicie dobrane. Całkowicie nowe okablowanie wewnętrzne gwarantuje z kolei jednorodność pasma przenoszenia Cardeasów 30.

Najniższe częstotliwości reprodukowane są przez dwa dziesięciocalowe woofery o dużym skoku (szczegółowo zaprojektowane do pracy w komorze wentylowanej), które grają w układzie push-push. Dzięki nim Cardeas 30 uzyskuje ekstremalnie precyzyjną rozdzielczość również wtedy, gdy miernik natężenia ledwie wykazuje jakiekolwiek ciśnienie akustyczne. Dzięki temu kolumny te nawet w pomieszczeniach o powierzchni przekraczającej 40 m2 mają wystarczająco dużo energii.

Rola terminali głośnikowych jest często niedoceniana. Są one punktem „wejścia” sygnału do kolumny i jeżeli na tym etapie sygnał ulegnie jakiejkolwiek degradacji, będzie to miało swoje konsekwencje również na wyjściu. Sprawdzona konstrukcja terminali głośnikowych Audio Physica, którą firma określa mianem Vibration Control Terminal wyśmienicie radzi sobie z tym problemem. Dodatkowo Cardeas 30 wykorzystuje przyłącza WBT Nextgen w wersji srebrnej, które oferują doskonałą przewodność i odprzęganie wibracji, a dodatkowo są odporne na prądy wirowe i nie posiadają niepożądanej pojemności.

Suma ogromnej ilości pozornie drobnych szczegółów zapewnia słuchającemu rewolucyjne doświadczenie muzyczne. Pozwala odkryć szlachetną elegancję koncertu fortepianowego, nieograniczoną dynamikę wybuchowych instrumentów dętych, czy delikatne niuanse harfy. Dla Cardeasów 30 bariery nie istnieją, a horyzont otwiera się wprost na samo sedno muzyki.

 

PARAMETRY PODSTAWOWE
Skuteczność 89 dB
Zalecana moc wzmacniacza 40-350 W
Impedancja 4 Ω
Pasmo przenoszenia 25 Hz - 40 kHz
SPECYFIKACJA
Wymiary (S x W x G) 595 x 1190 x 305 mm
Waga 74,00 kg