Well Tempered Lab Kauri - wkładka gramofonowa MC

 • Dodaj recenzję:
 • Producent: Well Tempered Lab
 • Dostępność: Prosimy o mail w celu potwierdzenia terminu realizacji - kontakt@premiumsound.pl Prosimy o mail w celu potwierdzenia terminu realizacji - kontakt@premiumsound.pl

Well Tempered Lab Kauri - wkładka gramofonowa MC

Wkładka gramofonowa Well Tempered Lab Kauri MC 

Well Tempered Lab Kauri jest produkowana z 45 000-letniego drewna Kauri, które pochodzi z Nowej Zelandii. Zapewnia to stabilną niemagnetyczną platformę dla wkładki „Kiwi Magic”.

Specyfikacja:

 • Szlif - Line Contact Diamond
 • Cantilever - stop tytanu
 • VTA - 20 stopni
 • Cewka - krzyżowa
 • Masa wkładki - 6,9g
 • Zalecane obciążenie - 1,8 - 2,0 g
 • Napięcie wyjściowe - 0,4 mV 
 • Impedancja wewnętrzna, rezystancja - 16oHm
 • Zakres częstotliwości - 20 - 20000Hz przy
 • Separacja kanałów - powyżej 30dB / 1kHz 

 

O firmie Well Tempered Lab

W 1977 r. The Bruel and Company of Denmark opublikował przełomowy artykuł dotyczący mechanicznej stabilności gramofonów wysokiej wierności: The Audible Effects of Mechanical Resonances in Turntables. Korzystając z nowej wówczas technologii analizy szybkiej transformacji Fouriera, Bruel i Kjær przeanalizowali wysokiej klasy gramofon, aby określić znaczenie stabilności mechanicznej gramofonu. Wniosek z badań B&K był taki, że ramię o wysokiej wierności powinno mieć niską masę efektywną i być mechanicznie wytłumione do Q 0,5, aby wyeliminować zniekształcenia boczne spowodowane niestabilnością mechaniczną. Zniekształcenia pasma bocznego są szczególnie niekorzystne dla ludzkiego słuchu. W wyniku tego wniosku powstało wiele lekkich ramion, ale kwestia tłumienia została w dużej mierze lub całkowicie zignorowana. Istnieje dobry powód, aby zignorować ten wymóg, tłumienie nie jest łatwe do wdrożenia i wymaga nowego podejścia do konstrukcji ramienia. Podczas moich badań, projektując Amadeus, koncentrowałem się na osiągnięciu bardzo wysokiego stopnia stabilności mechanicznej i wymagano ode mnie stosowania nowatorskich technik i materiałów. Z przyjemnością donoszę, że moje wysiłki zaowocowały stabilną konstrukcją gramofonu, która jest prosta w wyglądzie, ale ma głębokie podstawy eksperymentów i technologii. Podczas moich eksperymentów skonstruowałem wiele prototypów, może nawet pięćdziesiąt.

Kontrolowanie mechanicznych rezonansów ramienia

Ramię Well Tempered nie ma łożyska w normalnym tego słowa znaczeniu. Wiele łożysk tocznych w ramionach wykorzystuje wysokiej jakości łożyska kulkowe, które mają luzy w zakresie niskich mikronów. Jednak w tym miejscu rozgrywa się cała akcja. Łożysko Amadeus ma zerowy luz i tłumienie, co zapewnia niezrównaną wydajność. Ramię gramofonu składa się z piłki golfowej częściowo zanurzonej w płynie silikonowym o wysokiej lepkości. Piłki golfowe są bardzo precyzyjnie wykonane i świetnie nadają się do tego zastosowania. Stopień tłumienia jest regulowany.

Kontrolowanie rezonansu w rurze ramienia

Rurka ramienia 10,5 cala Amadeusa (9 cali w Simplexie) jest wypełniona specjalnym piaskiem, aby wyeliminować wszelkie rezonanse wewnątrz rury. Ta technika jest bardzo skuteczna i jest unikalna dla wszystkich projektów Well Tempered.

Stabilność obrotowa wrzeciona

Okrągłe wrzeciono Well Tempered obraca się w trójkącie z teflonu, a róg trójkąta jest zorientowany w kierunku silnika. Ten układ powoduje, że wrzeciono obraca się w łożysku o zerowym luzie. Jeżeli wrzeciono znajduje się w normalnym okrągłym otworze, kontakt z powierzchnią łożyska jest jednopunktowy, co może powodować niestabilność obrotową. Z okrągłym wrzecionem obracającym się w otworze trójkątnym, styk jest nawiązywany w dwóch punktach, co skutkuje zerowym luzem i wysokim stopniem stabilności.

Hałas łożyska

Łożysko Well Tempered wykorzystuje teflonowe łożysko oporowe. Wrzeciono ze stali nierdzewnej ma precyzyjny punkt i spoczywa w małym otworze w teflonowym łożysku oporowym, aby uzyskać bardzo niski poziom hałasu.

Talerz akrylowy

Talerz Well Tempered jest wykonany z akrylu, który okazał się bardzo odpowiedni do tego celu. Oprócz pożądanych właściwości mechanicznych, materiał ten jest stosunkowo ciężki, co skutkuje zwiększonym momentem bezwładności dla mniejszego trzepotania i wow.

Pas transmisyjny

Podczas moich badań zmierzyłem setki pasków różnych typów, stosując jako kryteria flatter i wow. Żaden z nich nie ma doskonałych właściwości pasa Well Tempered. Pasek jest wykonany z włókna poliestrowego i ma średnicę 0,004 cala. Aby użyć tego paska, należy zawiązać węzeł, co zwykle może powodować problem. Pokonałem ten problem za pomocą koła pasowego silnika o specjalnej konstrukcji, aby pomieścić węzeł. Oprócz tego, że jest to doskonały pasek, materiał ten jest powszechnie dostępny i łatwy do wymiany. Wytrzymałość tego paska przetestowałem testem pięćdziesięciu dni ciągłej pracy bez efektu.

Silnik i napęd silnikowy

Używamy małego silnika prądu stałego i jest napędzany przez serwomechanizm momentu obrotowego mojego własnego projektu. Silnik montowany jest do cokołu i jest bardzo skutecznie mechanicznie odsprzęgany pierścieniem z materiału izolacyjnego. Połączenie paska, silnika, elektroniki napędu silnika i izolacji skutkuje niskim trzepotaniem i wow. W rzeczywistości najniższy, jaki kiedykolwiek zmierzyliśmy.