Rockna Audio Wavedream DAC R2R - przetwornik cyfrowo-analogowy

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Rockna Audio
  • Dostępność:
  • szt.
  • 49 900,00 zł / szt.
  • Niedostępny
  • Oblicz_raty_duckblue

Rockna Audio Wavedream DAC - dźwięk, którego zawsze oczekiwałeś a nawet więcej.

„Jeśli szukasz takiego high-endu jakim powinien on być, prawdopodobnie jesteś w odpowiednim miejscu. Przywołajmy pomysłowość, konsekwencję, zdrowy rozsądek, technologię i wykorzystajmy przy projektowaniu.” – Nicolae Jitariu, Założyciel Rockna Audio

 

Wavedream DAC.

 

Z dumą prezentujemy nasz flagowy model w cyfrowej domenie reprodukcji audio. Wierzymy, że ma wszystko co powinien mieć by odtwarzać dźwięk tak, aby z honorem nosić swoje imię. Kontynuując tradycję ustanowioną przez swojego poprzednika, Wavedream nadal przesuwa granice wydajności, konstruowania i jakości dźwięku.

 

Programowo definiowana architektura


Zawsze myśleliśmy, że high-end audio powinno zawierać wszystkie innowacje. Zabawa z gotowymi, fabrycznymi chipami jest fajna i na pewno jest to dobry i ekonomiczny sposób na uzyskanie dobrego dźwięku. Ale gdy chcesz zaprojektować nowatorski produkt, to takie podejście nie zda egzaminu.

Naturalnie rozwiązania niestandardowe, wolne od ograniczeń gotowych i dostępnych elementów pozwalają nam projektować i budować od podstaw cały system cyfrowego audio.


Wszystkie bloki Wavedream DAC dotyczące cyfrowego przetwarzania są zbudowane w całości na jednym kawałku krzemu – programowalnym FPGA. Dzięki temu wewnętrzna architektura sprzętowa może być opisana przez kawałek programu (w rzeczywistości bardzo złożonego). Podczas aktualizacji Wavedream nowym firmware'm, można faktycznie zmienić jego hardware. System ten pozwala na dużą elastyczność, odporność na starzenie technologiczne i pozwala nam poprawiać dźwięk Twojego DAC'a zmieniając jego architekturę wewnętrzną lub dodać kilka nowych, fajnych funkcji lub ulepszyć te zaimplementowane.

Architektura konwencjonalnego DAC'a.Architektura konwencjonalnego DAC'a.

 

Architektura Wavedream DAC.Architektura Wavedream DAC.

 

 

System taktowania FEMTOVOX

Zegar jest sercem całego systemu cyfrowego odtwarzania. To poziom dokładności i jitter są krytyczne w zakresie jakości dźwięku. Tylko bardzo dobry system zegarowy zapewni analogowy dźwięk na wyjściu Twojego DAC'a. Jeśli zegar jest wadliwy wkradnie się cyfrowa surowość i poczucie analogowej muzyki będzie poważnie zaburzone. Poza realizacją samego zegara, równie krytyczna jest budowa „drzewa zegara” (architektura dystrybucji sygnału zegara) wewnątrz DAC'a. Wielkość jittera, która naprawdę ma znaczenie nie zależy jedynie od wydajności samego zegara, ale zegar, który faktycznie zostaje podany do DAC'a i jest używany do konwersji – nazwijmy go zegarem konwersji. Zegar konwersji, który podawany jest na obwody DAC'a jest oparty na „drzewie zegara”, które nie tylko propaguje sygnał dalej, ale w większości przypadków kształtuje go zmieniając jego jakość. Źle zaprojektowane „drzewo zegara” może znacznie pogorszyć jakość sygnału zegara na wejściu sekcji DAC, nawet gdy źródło zegara ma kapitalną wydajność.

 

Mając to na uwadze stworzyliśmy dla Wavedream zaawansowany system zegarowy o nazwie FEMTOVOX. Stosując go jedno wiemy na pewno – jedynie śladowy jitter pojawia się na wejściu DAC'a. Ta unikalna konstrukcja polega na syntetyzowaniu sygnału zegara konwersji bezpośrednio na wejściu DAC'a, bez jakiegokolwiek kształtowania dając stałą wartość jittera w każdej próbce. Zegar konwersji jest kontrolowany z dokładnością do 1ppb, podczas przetwarzania z szybkością 300fs. Najniższy jitter na świecie? Nie. Najniższy jitter pokazuje, w którym miejscu ma znaczenie? Możliwe.

 

Własne filtry cyfrowe

Wavedream nadpróbkowuje każdy materiał ze stałym współczynnikiem wynoszącym 16. Moduł przetwornika DAC zdekoduje cyfrowy strumień o częstotliwości 768kHz czy 705,6kHz odpowiednio i zgodnie do częstotliwości sygnały wejściowego. Odkryliśmy, że jest to optymalna częstotliwość dla DAC'a pod kątem jego wydajności analogowej. Poza tym współczynnikiem zwielokrotnienia (x16) leży wielka moc przetwarzania. Filtry cyfrowe są zbudowane jako suma mocy obliczeniowej 58 bloków DSP co daje imponującą liczbę 15 GMAC mocy obliczeniowej.
Zaimplementowane filtry są wyjątkowe. Pominęliśmy filtry o standardowej częstotliwości Nyquista jako niespełniające naszych wymagań co do wydajności DACów. Po niezliczonych symulacjach matematycznych i bardzo uważnych testach odsłuchowych stworzyliśmy skomplikowany filtr – połączenie filtru Park-McClellan'a z filtrem o narastającym cosinusie (kształtującym impuls przy modulacji cyfrowej).

 

Konwersja cyfrowo-analogowa

Aby osiągnąć efektywny stopień przetwarzania cyfrowo-analogowego stworzyliśmy dedykowane moduły DAC, które nazwaliśmy RD-0 (użyty w wersji Signature - struktura 27-bitowa) i RD-1 (użyty w wersji Edition - struktura 26-bitowa). Moduły są zintegrowane sterowane złożonym algorytmem zaimplementowanym w układzie FPGA. Oprogramowanie DAC'a może być aktualizowane w kwestii wydajności i przyszłych funkcji.

Obecne RD-0/1 mogą pracować z sygnałem próbkowanym z częstotliwością 6MHz, co jest maksymalną częstotliwością przewidzianą w specyfikacjach DAC.

Wyjście z przetwornika jest niebuforowane, co pozwala osiągnąć maksymalną przezroczystość i naturalność dźwięku.

 

Zasilanie

Sekcje analogowa i cyfrowa są zasilanie z osobnych źródeł. Zasilacz zbudowany jest z 3 transformatorów i 20 liniowych stabilizatorów zasilania.

 

Dodatkowe cechy

Rockna Audio Wavedream może pracować jako przedwzmacniacz. Posiada wzmocnienie co 0,5dB w 256 krokach.

Można odwrócić fazę sygnału cyfrowego.

Taktowanie sygnału może odbywać się w 2 trybach: strumieniowym i lokalnym.

 

Headmania.org - link do testu tego znakomitego przetwornika.

 

Wejścia cyfrowe:

S/PDIF 24bit 44.1-192k PCM , DoP DSD64
AES/EBU 24bit 44.1-192k PCM, DoP DSD64
USB 32bit 44.1-384k PCM, DSD64-512
HD-Link1 (LVDS) 32bit 44.1-384k PCM, DSD64-512
HD-Link2 (LVDS) 32bit 44.1-384k PCM, DSD64-512

 

Wyjścia (Wavedream Edition)

THD+N (at - 6dB) 0.003% lub -90 dB
S/N ratio (0 dB) 122 dB
Dynamic range 122 dB
Output impedance 0.5 Ω
Max. voltage 6.6Vpp(SE); 13.2Vpp(XLR)

 

Wyjścia (Wavedream Signature)

THD+N (at -6db) 0.0008% lub -102 dB
S/N ratio (0 dB) 132 dB
Dynamic range 132 dB
Output impedance 0.5 Ω
Max. voltage 10Vpp(SE); 20Vpp(XLR)

 


Cyfrowe przetwarzanie:

Częstotliwość sygnału na wejściach cyfrowych 560MHz
Pętla PLL, wyłącznie sygnał cyfrowy 300fS jitter
Filtry liniowe, minimalnofazowe, x16
Typ filtrów Parks-McClellan, 4820 taps
Precyzja matematyczna 68 bitów
Tłumienie -145dB
Dewiacja amplitudy 0,0001 dB
Sterowanie głośnością 256 kroków co 0,5dB

 

 

Dodatkowe informacje:

Waga: 7,8kg

Wymiary: (S)440 x (G)360 x (W)90mm

Pilot zdalnego sterowania

Firmware aktualizowany przez USB

Żółty wyświetlacz typu OLED (128x64) przyciemniany w 8 krokach

4 przyciski kontrolne