FYNE AUDIO F501SP

  • para
  • 13 990,00 zł / para
  • Niedostępny
  • Oblicz_raty_duckblue

FYNE AUDIO F501SP - kolumny podłogowe

Stworzenie wersji specjalnej modelu F501, oparta jest na przekonaniu, potwierdzonym bardzo dużym zainteresowaniem, wręcz sukcesem modelu F502SP, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na dźwięk High-End wśród rzeszy klientów gotowych poświęcić nieco z ekskluzywności wyglądu produktu na rzecz jakości brzmienia. Model F501SP to wspaniały przykład procesu „tricle-down” zapewniającego niezrównane osiągi i wyjątkową relację jakości do ceny. Warto dodać, że najnowszy członek rodziny „SP” jest zaprojektowany i zbudowany w Wielkiej Brytanii.

Proces „tricle-down” polega na powolnym przejściu technologii i rozwiązań inżynieryjnych stosowanych, w tym przypadku, w modelach wyższej serii do produktów w serii niższej. Przy tworzeniu znanego modelu F502SP sprawa była dość prosta. Przetworniki z F702 (seria wyższa) zostały wpasowane w obudowę F502 (seria niższa), którą postawiono na aluminiowym cokole i dokonano niezbędnych modyfikacji zwrotnicy. W przypadku F501SP musiano opracować całkowicie nowe przetworniki gdyż w linii F700 nie istniała kolumna głośnikowa wykorzystująca głośniki o średnicy 150mm. Nowym wyzwaniem zajął się osobiście dyrektor techniczny Fyne Audio Pan dr. Paul Mills. Na nowo opracował nie tylko same głośniki IsoFlare z zawieszeniem FyneFlut i udoskonalił zwrotnicę, ale stworzył od zera aluminiowy BassTrax. Połączył wszystko w perfekcyjną całość i zestroił F501SP, tak, by wyznaczał standardy brzmieniowe wśród przystępnych cenowo kolumn High End.

Co dostajemy więcej?

W modelu F501SP zastosowano punktowe źródło dźwięku, w którym wykorzystano do pracy w zakresie wysokotonowym 25 milimetrową kopułkę z magnezu zaczerpniętą wprost z linii F700. Zapewnia ona lepszą kontrolę nad reprodukcją najwyższych częstotliwości, a w efekcie słodsze, precyzyjniejsze i delikatniejsze brzmienie.

Przetworniki IsoFlare i niskotonowy wyposażono w Flux Focussin System, który wytwarza wysoką gęstość strumienia w cewkach drgających, zapewniając mocniejszy bas i wyższą czułość w zakresie niskich częstotliwości. Strukturę z której wykonana jest włóknista membrana głośnika i materiał na zawieszenie FyneFlut jest taki sam jak te wykorzystywane w serii F700.

F501SP wyposażony został w system dyfuzora BassTrax ze stożkiem o profilu Tractrix zaprojektowanym w aluminiowym cokole typu sandwich. Perfekcyjnie integruje on energię niskich częstotliwości z pomieszczeniem, oferując większą swobodę w ustawieniu kolumn.

Duże ulepszenia w stosunku do modeli standardowych odnajdziemy także w budowanych ręcznie zwrotnicach, gdzie wykorzystano komponenty najwyższej klasy (laminowane cewki i kondensatory ClarityCap) i posrebrzane okablowanie Van Den Hul. Zmianie uległo także gniazdo przyłączeniowe, w którym zastosowano piąty zacisk umożliwiający uziemienie systemu.

Obudowa wykonana jest z płyt o wysokiej gęstości, wyprodukowanych w Europie, a we wnętrzu znajdują się trzy poprzeczne wzmocnienia i różne, ale komplementarne materiały tłumiące. W kombinacji z systemem BassTrax model „SP” oferuje niezrównaną gładkość i (biorąc pod uwagę wielkość obudowy) głębie reprodukcji basu przy równoczesnym generowaniu znikomych zniekształceń.

Ulepszenia standardowej wersji F501, zapewniają poprawę brzmienia w całym zakresie reprodukowanych częstotliwości bez względu na rodzaj materiału muzycznego. Od wydobywania subtelnych szczegółów i niuansów instrumentalnych w muzyce kameralnej po miażdżące mocą i energią basów hymny rockowe.

Fyne Audio F501SP są budowane i parowane w Wielkiej Brytanii. Każda para jest dostarczana z luksusowymi akcesoriami, takimi jak: obrabiane maszynowo kolce, radełkowane nakrętki zabezpieczające, aluminiowe podkładki i charakterystyczne dla Fyne Audio, aluminiowe narzędzie do poziomowania.

 

Konstrukcja: 2½ drożna; port promieniujący w dół z dyfuzorem BassTrax® i Tractrix®; system dwukomorowy.

Rekomendowana moc wzmacniacza (W – RMS): 30-180

Moc ciągła (W – RMS): 80

Moc szczytowa (W): 360

Czułość (2.83V@1m): 91dB

Impedancja nominalna: 8 Ω

Pasmo przenoszenia (-6dB w typowym pokoju): 36Hz – 34kHz

Zastosowane głośniki:
1 x 150mm IsoFlare™- punktowe źródło dźwięku;
niskośredniotonowa membrana z włóknistej celulozy;
modelowane zawieszenie górne FyneFlute™;
kopułka z magnezu 25mm napędzana magnesem neodymowym.

1 x 150mm niskotonowa membrana wykonana z włóknistej celulozy; zawieszenie górne FyneFlute™.

Częstotliwości podziału w zwrotnicy: 250Hz & 1.7kHz

Typ zwrotnicy: Pasywna; Bi-wired; o niskich stratach sygnału;

Filtr dolnoprzepustowy 2 rzędu

Filtr górnoprzepustowy 1 rzędu

Konstrukcja obudowy: MDF o wysokiej gęstości; liczne wewnętrzne wzmocnienia

Wymiary (W x S x G w mm): 984 x 288 x 318