Lumin S1

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Lumin
  • Dostępność: Wyłączony ze sprzedaży internetowej, zapraszamy do salonu i kontaktu: kontakt@premiumsound.pl, tel. 513-07-07-30, 537-07-07-30 Wyłączony ze sprzedaży internetowej, zapraszamy do salonu i kontaktu: kontakt@premiumsound.pl, tel. 513-07-07-30, 537-07-07-30
  • szt.
  • 48 900,00 zł / szt.
  • Niedostępny
  • Oblicz_raty_duckblue

Lumin S1 - odtwarzacz plików audio, streamer. Air Play, Tidal, Roon, Cobuz, TuneIn. Referencyjny. High End.

Lumin S1 - kwintesencja jakości. Doskonałe brzmienie z plików. Wydzielone i rozbudowane zasilanie, najwyższej jakości komponenty.

Po bardzo udanych i entuzjastycznie przyjętych przez audiofilów modelach A1 i T1, Lumin wprowadził flagowy odtwarzacz plików o nazwie S1. Pod względem wyglądu i funkcjonalności przypomina on swojego starszego i tańszego krewniaka, model A1. W topowym streamerze zastosowano jednak szereg nowych rozwiązań konstrukcyjnych i podzespołów. Lumin S1 wykorzystuje do konwersji cyfrowo-analogowej cztery układy ESS SABRE32 9018. Para takich układów daje łącznie 16 równolegle połączonych konwerterów C/A na kanał.

Wykorzystanie konwerterów ESS wymagało też zmiany towarzyszących układów elektronicznych. Udoskonalono zewnętrzny zasilacz, który wykorzystuje dwa transformatory toroidalne. Zmieniono też system taktowania sygnału w odtwarzaczu. Obudowa S1 jest wyfrezowana z jednego bloku aluminium. Zewnętrzna powierzchnia jest szczotkowana. Na specjalne zamówienie, za dopłatą możliwe jest wykonanie obudowy anodyzowanej na czarno.

Sygnał wejściowy można przesłać do S1 poprzez port Ethernet lub przez USB (pamięci przenośne lub dyski z pojedynczą partycją FAT32, NTFS lub EXT2/3). Obsługiwane są pliki DSD typu DSF, DIFF oraz DoP. Można odtwarzać bezstratne pliki PCM w formatach FLAC, ALAC, WAV i AIFF. Obsługiwane przez S1 formaty ze stratną kompresją to MP3 i AAC (w kontenerze M4A). W przypadku PCM pliki stereo obsługiwane są częstotliwości próbkowania od 44,1 do 384 kHz oraz rozdzielczości 16-32 bit. W przypadku DSD obsługiwane są pliki DSD64 (2,8 MHz) oraz DSD128 (5,6 MHz). Pliki PCM mogą być poddane upsamplingowi do DSD.

 

Lumin Tidal Roon Qobuz AirPlay TuneIn

Lumin S1 ma analogowe wyjścia (XLR, RCA) z transformatorami Lundahl LL7401. Na wyposażeniu są też dwa cyfrowe wyjścia audio. Na wyjściu HDMI dostępne są sygnały PCM 44,1 - 192 kHz, 16-24 bit ora. z DSD 2,8 MHz. Lumin S1 jest zgodny z protokołem UPnP AV z rozszerzeniem dla transmisji strumieniowej audio. Współpracuje też z aplikacją Roon. Obsługiwane jest odtwarzanie bez przerw (gapless) i listy odtwarzania na samym urządzeniu. Do sterowania służy aplikacja na iPada (wymagany system iOS 5.0 lub późniejszy). Zapewnione jest pełne wsparcie dla ekranów Retina. Aplikacja wyświetla wysokiej rozdzielczości grafikę towarzyszącą, pozwala też korzystać z funkcji AirPlay. Wbudowane oprogramowanie odtwarzacza może być aktualizowane w celu wprowadzania nowych funkcji i udoskonaleń

"...Jego możliwości obrazowania sceny dźwiękowej przewyższają wszystko co usłyszałem w domenie cyfrowej. Jednocześnie Lumin S1 tworzy niezwykle atrakcyjne i angażujące widowisko muzyczne, które stanie się moim nowym punktem odniesienia. W konsekwencji jest godny nagrody „Niebieskiego Księżyca”..."

 

"...Pomaga w tym coś, czego z odtwarzaczami plików raczej nie kojarzymy: barwa tego urządzenia jest niebywale gęsta. Powrócę na chwilę do porównania z gramofonem analogowym: czegoś takiego szukają fani czarnej płyty. I nie jest dla mnie żadnym zdziwieniem informacja od mojego przyjaciela z Japonii, według którego odtwarzacze Lumïna są najczęściej kupowane nie przez ludzi chcących przejść ze świata Compact Disc do plików Hi-Res, a przez posiadaczy gramofonów, często bardzo drogich, którzy chcą rozszerzyć swoją bibliotekę nagrań, a nie chcą przy tym rezygnować z dźwięku, który jest według nich tym „właściwym”. Z S1 otrzymamy niezwykłe zbliżenie świata cyfry i winylu.

Lumïn S1 jawi się na tym tle, jak gość z trochę innej planety. Absolutnie nie prowokuje do takich analiz. Puszczamy dobrą muzykę i się w niej zanurzamy. Doskonale wiemy, że to dźwięk „zrobiony”, jak w przypadku słuchawek Audeze LCD-3, ale bierzemy to z „kopa”, bo druga taka okazja może się już nie powtórzyć.
Najlepsze odtwarzacze CD, jak transport CEC-a TL0 3.0 z przetwornikiem Accuphase’a DC-901, jak system Reimyo z przetwornikiem DAP-999EX Limited, jak wreszcie mój Lektor AIR V-edition, grają bardziej dynamicznie i są bardziej rozdzielcze. Ich selektywność, bez tracenia z oczu całości, też stoi na dużo wyższym poziomie. To, co S1 wprowadza do naszego systemu jest jednak na tyle unikatowe, że jednoznacznie lepsze są naprawdę udane gramofony o podobnym charakterze brzmienia, jak Air Force One (choć to akurat żadna nowina – rozpyla on system jak, po celnym trafieniu, krążownik republiki małego X-winga).... Więcej na HighFidelity.pl

 

Dane techniczne:

Protokół UPnP AV z odtwarzaniem “gapless”

Odtwarzane formaty plików:
DSD:
DSF (DSD), DIFF (DSD), DoP (DSD)
PCM:
FLAC, Apple Lossless (ALAC), WAV, AIFF
Formaty skompresowane:
MP3, AAC (w M4A)

Częstotliwości próbkowania i liczba bitów:
PCM: 44,1 kHz – 384 kHz, 16 – 32 bity, stereo
DSD: 2,8 MHz | 5,6 MHz, 1 bit, stereo

Upsampling:
Wszystkie pliki do postaci DSD

Napięcie wyjściowe (wyjścia analogowe)
XLR: 4 Vrms, pin 2=hot
RCA: 2V rms

Wyjścia cyfrowe:
BNC S/PDIF: PCM 44,1 kHz–192 kHz, 16–24 bity
DSD (DoP, DSD over PCM): 2,8 MHz, 1 bit

Wykończenie: aluminium; na specjalne zamówienie czarna anoda

Wymiary i waga 

odtwarzacz:
350 (W) x 345 (D) x 60 mm (H) | 8 kg
zasilacz:
100 (W) x 315 (D) x 55 mm (H) | 2 kg

 

Ustawienia aplikacji:

Lumin Settings Name Wpisz nazwę swojego Lumina.
Lumin Settings Firmware Check Zaznacz "Tak" jeśli chcesz by Lumin automatycznie sprawdzał dostępne aktualizacje.
Lumin Settings Front Panel Display Ustaw jasność wyświetlacza swojego Lumina.
Lumin Settings Idle Sleep Po jakim czasie Lumin ma przejść w tryb uśpienia.
Lumin Settings Volume Control Jeśli nie potrzebujesz sterować głośnością z poziomu Lumina, wyłącz tę opcję.
Lumin Settings Analog Audio Output Level Niektóre systemy, zwłaszcza przedwzmacniacze o dużym wzmocnieniu mogą zostać przesterowane, wówczas wybierasz opcję "Low", aby obniżyć poziom sygnału wyjściowego o 4dB.
de-Emphasis Niektóre odtwarzacze CD, zwłaszcza stare, posiadają znacznik "deemfazy". Wysokie częstotliwości były czasami podbijane, aby uzyskać lepszy stosunek SNR. Filtry cyfrowe nie biorą pod uwagę tego ustawienia. Włącz je tylko w przypadku jeśli posiadasz nagrania, których jesteś pewnien, że tego potrzebują. Ustawienie to nie działa z plikami wysokiej rozdzielczości ani poddanymi resamplingowi.
Lumin Settings Digital Audio Output Jeśli nie używasz zewnętrznego DACa, możesz tę opcję wyłączyć.
Lumin Settings MQA mode MQA jest kodekiem wysokiej rozdzielczości plików. W zależności od Twojego systemu możesz pozostawić dekodowanie MQA zewnętrzenemu urządzeniu.
Analogue Output: LUMIN będzie dekodować.
Digital Output: LUMIN wykona część dekodowania.
Passthrough: LUMIN wyśle pełen strumień MQA do zewnętrzengo DACa.
Lumin Settings AirPlay LUMIN Streaming jest pozwala na komunikację z Apple Airplay. Jeśli jej nie potrzebujesz, możesz ją wyłączyć.
Lumin Settings Roon Ready Roon Ready oznacza, iż nasz Lumin jest certyfikowanym urządzeniem współpracującym z ROON. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji możesz ją wyłączyć.
Lumin Settings Spotify Connect Spotify Connect oznacza, iż Lumin jest certyfikowanym urządzeniem Spotify. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji, możesz ją wyłączyć.
Invert Phase Niektóre utwory zostały nagrane lub zmasterowane z odwróconą fazą. Możesz to skorygować, aby uzyskać prawidłowe odtwarzanie. Jeśli nie jesteś pewnie, pozostaw to ustawienie wyłączone.
Ultra-sonic Filter for DSD Playback Jeśli Twój sprzęt jest wyjątkowo podatny na wysokie poziomy ulatrsonicznego szumu pochodzącego z DSD, możesz włączyć ten filtr. Generalnie to ustawienie powinno być wyłączone.

Resampling settings

Lumin Settings Re-Sampling Jeśli to ustawienie jest wyłączone, wszystkie pliki będą odtwarzane ze swoją natywną częstotliwością.
Lumin Settings DSD Tutaj możesz ustawić tryb odtwarzania plików DSD: natywnie, konwerstować do DoP na wyjściu cyfrowym lub konwertować do PCM. Może to być użyteczne w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 384kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 384kHz w dół. Może to być użyteczne w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 352.8kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 352.8kHz w dół. Może to być użyteczne w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 192kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 192kHz w dół. Może to być użyteczne w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 176.4kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 176.4kHz w dół. Może to być użyteczne w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 96kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 96kHz w dół lub w górę do DSD. Sprawdź i oceń sam. Konwersja w dół może być użyteczna w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 88.2kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 88.2kHz w dół lub w górę do DSD. Sprawdź i oceń sam. Konwersja w dół może być użyteczna w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 48kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 48kHz w górę do DSD. Sprawdź i oceń sam. Konwersja w dół może być użyteczna w celu współpracy z zewnętrznym DACiem.
Lumin Settings 44.1kHz PCM Tutaj możemy wybrać konwersję plików PCM 96kHz w dół lub w górę do DSD. Sprawdź i oceń sam.
PCM Output Bit Depth Tutaj możemy wybrać głębię bitową plików PCM. Sprawdź i oceń sam.

 

 

Opinie ze Świata:

Awards 2017

LUMIN S1 receives The Absolute Sound Golden Ear Award 2017

In the awards round-up Neil Gader states:

The Lumin A1 network player has been my go-to net player since I reviewed it in Issue 248.


Then LUMIN dropped by with its flagship, the S1, and all bets were off.

The S1 draws the listener closer to the recorded event than ever before.

 

The Absolute Sound Golden Ear Award 2017

Hifi Viet Nam

December 2017

Vietnamese online magazine Hifi Viet Nam review the LUMIN S1.

During the review they state:

I dare to say this is the best "analog" digital audio source sound I have ever heard

 

Hifi Việt Nam S1 Review

What Hi-Fi Russia

February 2015

What Hi-Fi Russia have published their review of LUMIN S1 in PDF form

During the review they state:

Listen to 'Motets' Bach performed by RIAS-Kammerchor - and you'll hear everything we admired in A1, only more superlatives."

Furthermore, as is the case with the younger model, S1 does not force you to revise your collection in favour of high-resolution.

The Hong Kong company has surprised us all by creating a role model for other High End network player manufacturers

 

What Hi-Fi Russia S1 Review

Audio Art

January 2015

Award for LUMIN S1

Famous Taiwanese Magazine Audio Art has awarded LUMIN S1 "BEST VALUE OF THE YEAR 2015".

 

Audio Art LUMIN S1 Award

Audio Excellence

January 2015

Audio Excellence Award 2015

LUMIN has been awarded 2 awards in the influential Japanese awards from the publisher of several prestigious Japanese magazines, ONGEN.

LUMIN S1 has been presented with an award in the Network Audio Player category.

LUMIN L1 has been has been presented with an award in the Other NetAudio Related Equipment category.

Audio Excellence Award 2014

High Fidelity

January 2015

AWARD FOR LUMIN S1 - Red Fingerprint

Polish Magazine High Fidelity have published their LUMIN S1 review and awarded it their coveted Red Fingerprint award.

During the review Wojciech Pacuła states:

Altogether Lumïn delivers a certain type of performance that one might like or not, but that is amazingly involving and that can be described only as: beautiful.

One just plays the music and flows with it or gets immersed in it... one simply doesn't care and enjoys it as much as possible because it might take a while before one encounters another such wonderfully sounding device.

What Lumïn delivers in full scale is something that audiophiles rarely even get a glimpse of – the cardinal value of music – emotions it provides listeners with.

 

High Fidelity LUMIN S1 Award

Audioshark

September 2014

After living with LUMIN S1 for 3 months, Mike Bovaird, founder of the Audioshark Forums has published his review.

Focussing mainly on the comparison with his own LUMIN A1, Mike says...

I would sum it up this way, the A1 is warmer, more analog sounding. The S1 is sweeter, sharper. But at the end of the day, both are exceedingly musical.

 

Audioshark LUMIN S1 Review

6moons

August 2014

Blue Moon Award for LUMIN S1

6moons.com have published their typically thorough 6-page review of LUMIN S1.

They awarded it their rare Blue Moon Award.

During the review, Joël Chevassus said the following:

To me the S1 is one of the most attractive one-box digital contenders I've had opportunity to hear.

Perhaps the greatest strength of the S1 resides in a kind of sonic and functional coherence that I do not find with potential competitors.

The LUMIN S1 to my ears combines the rare ability of sounding pristine, precise, warm and rhythmically involving all at once.

The LUMIN S1 delivers an enormously appealing and involving musical presentation which will become my new reference as a still-affordable digital front-end to consequently demand a Blue Moon award.