Bałtyckie Legendy - płyta CD

  • szt.
  • 39,90 zł / szt.

Bałtyckie Legendy - Beniamin Baczewski, płyta CD

Bałtyckie Legendy - płyta CD, Beniamin Baczewski - kompozytor, Bałtycka Filharmonia Młodych (BFM) - orkiestra, Sylwia Janiak-Kobylińska - dyrygent

"Bałtyckie Legendy" to płyta, która powstała z inicjatywy Sylwii Janiak-Kobylińskiej i Beniamina Baczewskiego (stypendystów MKiDN "Młoda Polska") z udziałem Bałtyckiej Filharmonii Młodych, działającej przy Fundacji SAJ. Tak samo zatytułowany został również Koncert Promocyjny, na którym utwory z płyty zostały po raz pierwszy wykonane publicznie.

Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć prawie 70 utalentowanych młodych gdańskich instrumentalistów pod batutą Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Cztery poematy symfoniczne Beniamina Baczewskiego: "Noc Kupały", "Egle" oraz dwie kompozycje, szczególnie związane z Gdańskiem, nagrodzone na konkursach kompozytorskich. Są to: "Bursztynowa Rapsodia" - nagrodzona II miejscem na Konkursie Kompozytorskim "Symfonia Gdańska", organizowanym przez Radio Gdańsk oraz "Płynna Materia" - nagrodzona III miejscem na Konkursie Kompozytorskim "Fontannie bije ten dzwon", organizowanym przez GIWK.

Legendy to, poza kilkoma wyjątkami, dość zapomniany fragment naszej polskiej kultury, a przecież tak niezwykle bogaty. Mamy wiele słowiańskich podań, związanych z różnymi regionami, zwyczajami, z morzem, ale również mnóstwo historii rodem z samego Gdańska i dotyczących jego zabytków. Ta muzyka nie tylko przypomni nam o ich istnieniu, lecz właściwie pozwoli nam przenieść się na chwilę do ich świata i przeżyć te niesamowite historie na własnej skórze. Bo cóż potrafi lepiej pobudzić wyobraźnię niż muzyka?

Projekt ten ma na celu promocję ważnego obszaru kultury państw nadbałtyckich, w tym w szczególności Polski, a mianowicie bałtyckich legend, za pomocą muzyki programowej. Jego zadaniem jest zaprezentowanie wszystkim mieszkańcom Trójmiasta piękna, jakie kryje w sobie ten region, obudzenie zainteresowania bogactwem tych miejsc, ich przeszłością, opowiadaną w formie legend od wielu pokoleń. Szczególne miejsce w tym projekcie zajmie polskie miasto - Gdańsk, ponieważ aż dwa utwory z płyty będą z nim bezpośrednio związane. To odważne przedsięwzięcie, ale jednocześnie wyjątkowe wydarzenie, będące doskonałą kulturalną wizytówką miasta Gdańsk nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

źródło: http://rozrywka.trojmiasto.pl/Baltyckie-Legendy-imp429971.html

Beniamin Baczewski – kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Finalista FMF Young Talent Award 2017. Dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz laureat stypendium Młoda Polska. Jego osiągnięcia zostały również docenione w roku 2015 w plebiscycie Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury , gdzie został laureatem nagrody publiczności. Jego utwory wykonywano m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie, Toruniu i w Opolu, a także za granicą: w Belgii, Portugalii oraz we Włoszech, na koncertach, konkursach, kongresach i festiwalach. Komponuje utwory solowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe. Interesują go wszystkie formy i gatunki muzyczne, jak i każdy aparat wykonawczy.

Laureat wielu prestiżowych konkursów kompozytorskich, w tym międzynarodowych: w czerwcu 2014r. zdobył I miejsce za muzykę do filmu niemego Le Spectre Rouge z 1907 roku na XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „2 Agosto” w Bolonii (Włochy), na który nadesłano ponad 180 prac z całego świata. Prawykonanie kompozycji odbyło się 02.08.2014r. w Bolonii przez Orchestra del Teatro Comunale di Bologna (dyr. Timothy Brock). W tym samym roku zdobył również I miejsce na Konkursie muzycznym dla kompozytorów w Europie EU Play we włoskiej Genui. Zwycięski utwór My Homeland na sopran, flet, skrzypce, gitarę i fortepian został wykonany 21.06.2014r. podczas finału projektu „EU Play przez Muzykę do Zjednoczonej Europy” w Brukseli. W kwietniu 2016r. zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Fontannie bije ten dzwon” za utwór Płynna materia na carillon i taśmę. W listopadzie 2013r. zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966 w Poznaniu z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski za utwór Laudate Dominum na chór mieszany a cappella. Utwór ten został wykonany podczas finału konkursu w Poznaniu przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego. W maju 2013r. otrzymał II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim „Symfonia Gdańska” organizowanym przez Radio Gdańsk za utwór Bursztynowa Rapsodia na orkiestrę symfoniczną, ilustrujący miasto Gdańsk. W grudniu 2012r. zdobył II i III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. P. Perkowskiego w Toruniu za utwory: Wysiłek na chór dziecięcy i fortepianoraz Poprawa na chór mieszany a cappella.


W czerwcu 2016r. na sklepowe półki trafiła, wydana przez wytwórnię DUX, płyta A Tribute to Benny Goodman, na której znalazł się Clarinet Concerto Beniamina Baczewskiego, napisany na specjalne zamówienie wybitnego klarnecisty – dr Andrzeja Wojciechowskiego. Utworem dyrygował maestro Łukasz Borowicz, a soliście towarzyszyła Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku.